NWW5JT5R60
DigiKey Part Number
738-NWW5JT5R60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW5JT5R60
Description
RES, WW, 5W, 5.6 OHM, 5%, NON-IN
Detailed Description
5.6 Ohms ±5% 5.1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
EDA/CAD Models
NWW5JT5R60 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)