NWW5JT15R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
15 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
NWW5JT15R0
DigiKey Part Number
738-NWW5JT15R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW5JT15R0
Description
RES 15 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NWW5JT15R0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)