NWW5JT130R
DigiKey Part Number
738-NWW5JT130R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW5JT130R
Description
RES, WW, 5W, 130 OHM, 5%, NON-IN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 Ohms ±5% 5.1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NWW5JT130R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)