NWW5FT820R
DigiKey Part Number
738-NWW5FT820R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW5FT820R
Description
RES, WW, 5W, 820 OHM, 1%, NON-IN
Detailed Description
820 Ohms ±1% 5.1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
EDA/CAD Models
NWW5FT820R Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)