NWW5FT5R60
DigiKey Part Number
738-NWW5FT5R60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW5FT5R60
Description
RES, WW, 5W, 5.6 OHM, 1%, NON-IN
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 Ohms ±1% 5.1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NWW5FT5R60 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)