NWW1JT56R0
DigiKey Part Number
738-NWW1JT56R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW1JT56R0
Description
RES, WW, 1W, 56 OHM, 5%
Detailed Description
56 Ohms ±5% 1.1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
EDA/CAD Models
NWW1JT56R0 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)