NWW1JT13R0
DigiKey Part Number
738-NWW1JT13R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW1JT13R0
Description
RES, WW, 1W, 13 OHM, 5%, NON-IND
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Ohms ±5% 1.1W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NWW1JT13R0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)