NWW10JT24R0
DigiKey Part Number
738-NWW10JT24R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW10JT24R0
Description
RES, WW, 10W, 24 OHM, 5%, NON-IN
Detailed Description
24 Ohms ±5% 11W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
EDA/CAD Models
NWW10JT24R0 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)