NWW10JT120R
DigiKey Part Number
738-NWW10JT120R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NWW10JT120R
Description
RES, WW, 10W, 120 OHM, 5%, NON-I
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±5% 11W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NWW10JT120R Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Series
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.375" L (2.79mm x 9.53mm)