NKAL50JB11R0 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
11 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL50JB11R0
DigiKey Part Number
738-NKAL50JB11R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL50JB11R0
Description
RES, WW, ALUM, 50W, 11 OHM, 5%,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL50JB11R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
11 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W