NKAL50FB47R0 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
47 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL50FB47R0
DigiKey Part Number
738-NKAL50FB47R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL50FB47R0
Description
RES, WW, ALUM, 50W, 47 OHM, 1%,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL50FB47R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
47 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W