NKAL50FB15R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 243
Datasheet
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 0
Datasheet
Riedon products by Bourns
In Stock: 61
New at DigiKey
15 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL50FB15R0
DigiKey Part Number
738-NKAL50FB15R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL50FB15R0
Description
RES, WW, ALUM, 50W, 15 OHM, 1%,
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKAL50FB15R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
15 Ohms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W