NKAL25JB220R is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
220 Ohms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL25JB220R
DigiKey Part Number
738-NKAL25JB220R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL25JB220R
Description
RES, WW, ALUM, 25W, 220 OHM, 5%,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL25JB220R Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
220 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.577" (14.66mm)
Power (Watts)
25W