NKAL25FB750R is available for purchase but is not normally stocked.
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 349
Datasheet
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 36
Datasheet
Riedon products by Bourns
In Stock: 451
New at DigiKey
750 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL25FB750R
DigiKey Part Number
738-NKAL25FB750R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL25FB750R
Description
RES, WW, ALUM, 25W, 750 OHM, 1%,
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKAL25FB750R Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
750 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.577" (14.66mm)
Power (Watts)
25W