NKAL25FB5R10 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
5.1 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL25FB5R10
DigiKey Part Number
738-NKAL25FB5R10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL25FB5R10
Description
RES, WW, ALUM, 25W, 5.1 OHM, 1%,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL25FB5R10 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
5.1 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.577" (14.66mm)
Power (Watts)
25W