NKAL25FB22K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
22 kOhms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL25FB22K0
DigiKey Part Number
738-NKAL25FB22K0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL25FB22K0
Description
RES, WW, ALUM, 25W, 22 KOHM, 1%,
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL25FB22K0 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
22 kOhms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.577" (14.66mm)
Power (Watts)
25W