NKAL10JB9R10 is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
9.1 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL10JB9R10
DigiKey Part Number
738-NKAL10JB9R10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL10JB9R10
Description
RES, WW, ALUM, 10W, 9.1 OHM, 5%,
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL10JB9R10 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
9.1 Ohms
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.421" (10.70mm)
Power (Watts)
10W