NKAL10FB5K10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
5.1 kOhms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
NKAL10FB5K10
DigiKey Part Number
738-NKAL10FB5K10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKAL10FB5K10
Description
RES, WW, ALUM, 10W, 5.1 KOHM, 1%
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NKAL10FB5K10 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
5.1 kOhms
Size / Dimension
0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.421" (10.70mm)
Power (Watts)
10W