Image for MWW10DT1R00 is not available
MWW10DT1R00
DigiKey Part Number
MWW10DT1R00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MWW10DT1R00
Description
RES 1 OHM 0.5% 10W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Ohms ±0.5% 10W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.480" Dia x 1.965" L (12.19mm x 49.91mm)