MR3FTR100 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 1
Datasheet
100 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic Metal Foil
MR3FTR100
DigiKey Part Number
738-MR3FTR100TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-MR3FTR100CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR3FTR100
Description
RES 0.1 OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MR3FTR100 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)