MLFM25FTC1R80
DigiKey Part Number
738-MLFM25FTC1R80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLFM25FTC1R80
Description
RES 1.8 OHM 1% 0.4W MELF 0204
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 Ohms ±1% 0.4W Chip Resistor MELF, 0204 Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLFM25FTC1R80 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0204
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)