MLFM1FTC75K0
DigiKey Part Number
738-MLFM1FTC75K0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLFM1FTC75K0
Description
RES, MELF, 0207, 75 KOHM, 1%, 50
Detailed Description
75 kOhms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 Anti-Sulfur, Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
MLFM1FTC75K0 Models
Features
Anti-Sulfur, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)