MLFM1FTC5K10
DigiKey Part Number
MLFM1FTC5K10-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLFM1FTC5K10
Description
RES 5.1K OHM 1% 1W MELF 0207
Detailed Description
5.1 kOhms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 Thin Film
EDA/CAD Models
MLFM1FTC5K10 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)