MLFM1FTC360K
DigiKey Part Number
738-MLFM1FTC360KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLFM1FTC360K
Description
RES 360K OHM 1% 1W MELF 0207
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 kOhms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLFM1FTC360K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0207
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)