MLFM1FTC2R40
DigiKey Part Number
738-MLFM1FTC2R40TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLFM1FTC2R40
Description
RES 2.4 OHM 1% 1W MELF 0207
Detailed Description
2.4 Ohms ±1% 1W Chip Resistor MELF, 0207 Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
MLFM1FTC2R40 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)