MLFM15FTC5K10
DigiKey Part Number
738-MLFM15FTC5K10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLFM15FTC5K10
Description
RES 5.1K OHM 1% 1/5W MELF 0102
Detailed Description
5.1 kOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor MELF, 0102 Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
MLFM15FTC5K10 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)