MLF18JTD2K40
DigiKey Part Number
738-MLF18JTD2K40TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF18JTD2K40
Description
RES, MELF, 0102, 2.4KOHM, 5%, 10
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor MELF, 0102 Anti-Sulfur, Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF18JTD2K40 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Anti-Sulfur, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0102
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)