MLF18FTC100K
DigiKey Part Number
738-MLF18FTC100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF18FTC100K
Description
RES 100K OHM 1% 1/8W MELF 0102
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor MELF, 0102 Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF18FTC100K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0102
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)