MLF12FTC6K20
DigiKey Part Number
738-MLF12FTC6K20TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLF12FTC6K20
Description
RES 6.2K OHM 1% 1/2W MELF 0207
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor MELF, 0207 Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLF12FTC6K20 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
MELF, 0207
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)