MG14FB91M0
DigiKey Part Number
738-MG14FB91M0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG14FB91M0
Description
RES 91M OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
91 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MG14FB91M0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.453" L (4.00mm x 11.50mm)