MCB7JB4K70
DigiKey Part Number
MCB7JB4K70-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCB7JB4K70
Description
RES 4.7K OHM 5% 7W AXIAL
Detailed Description
4.7 kOhms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
EDA/CAD Models
MCB7JB4K70 Models
Category
Composition
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
1.378" L x 0.374" W (35.00mm x 9.50mm)