MCB7JB1K50
DigiKey Part Number
738-MCB7JB1K50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCB7JB1K50
Description
RES, 7W, 1.5 KOHM, 5%
Detailed Description
1.5 kOhms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
EDA/CAD Models
MCB7JB1K50 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
1.378" L x 0.374" W (35.00mm x 9.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)