MCB7JB16K0
DigiKey Part Number
738-MCB7JB16K0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCB7JB16K0
Description
RES, 7W, 16 KOHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 kOhms ±5% 7W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCB7JB16K0 Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
1.378" L x 0.374" W (35.00mm x 9.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)