MCB5JB7K50
DigiKey Part Number
MCB5JB7K50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCB5JB7K50
Description
RES 7.5K OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCB5JB7K50 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.866" L x 0.374" W (22.00mm x 9.50mm)