MCB15JB3K30
DigiKey Part Number
738-MCB15JB3K30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCB15JB3K30
Description
RES, 15W, 3.3 KOHM, 5%
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 kOhms ±5% 15W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Oxide Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCB15JB3K30 Models
Category
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
1.890" L x 0.512" W (48.00mm x 13.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.559" (14.20mm)