LWW1008GT1R0
DigiKey Part Number
738-LWW1008GT1R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LWW1008GT1R0
Description
FIXED IND 1UH 370MA 1.75 OHM SMD
Detailed Description
1 µH Unshielded Wirewound Inductor 370 mA 1.75Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.75Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
290MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
25 MHz
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.084" (2.13mm)