LWW0603JTH10N
DigiKey Part Number
738-LWW0603JTH10N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LWW0603JTH10N
Description
FIXED IND 10NH 1.6A 60 MOHM SMD
Detailed Description
10 nH Unshielded Wirewound Inductor 1.6 A 60mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
60mOhm Max
Series
Q @ Freq
80 @ 1GHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
3GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
0603 (1608 Metric)
Inductance
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)