LWW0603JT72N
DigiKey Part Number
738-LWW0603JT72N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LWW0603JT72N
Description
FIXED IND 72NH 600MA 490 MOHM
Detailed Description
72 nH Unshielded Wirewound Inductor 600 mA 490mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
490mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
34 @ 150MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.7GHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
150 MHz
0603 (1608 Metric)
Inductance
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)