LWW0402JT3N9
DigiKey Part Number
738-LWW0402JT3N9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LWW0402JT3N9
Description
FIXED IND 3.9NH 840MA 66 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 nH Unshielded Wirewound Inductor 840 mA 66mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
66mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
19 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
5.8GHz
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.024" (0.61mm)