LWF1812KT101
DigiKey Part Number
738-LWF1812KT101TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LWF1812KT101
Description
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Unshielded Wirewound Inductor 110 mA 8Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
8Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 796kHz
Series
Frequency - Self Resonant
8MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
796 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)