KAL50JBR180 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 331
Datasheet
180 mOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
KAL50JBR180
DigiKey Part Number
KAL50JBR180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL50JBR180
Description
RES CHAS MNT 0.18 OHM 5% 50W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
KAL50JBR180 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
180 mOhms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W