KAL25FB36R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
36 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
KAL25FB36R0
DigiKey Part Number
738-KAL25FB36R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL25FB36R0
Description
RES, WW, ALUM, 25W, 36 OHM, 1%
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
KAL25FB36R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
36 Ohms
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.577" (14.66mm)
Power (Watts)
25W