Image for KAL250FB50R0 is not available
KAL250FB50R0
DigiKey Part Number
KAL250FB50R0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL250FB50R0
Description
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 250W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms ±1% 250W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KAL250FB50R0 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Moisture Resistant
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
50 Ohms
Size / Dimension
4.498" L x 3.032" W (114.00mm x 77.00mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
2.224" (56.50mm)
Power (Watts)
250W