HVCB2512BDE40M2
DigiKey Part Number
738-HVCB2512BDE40M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2512BDE40M2
Description
RES, HV, 2512, 40.2 MOHM, 0.1%,
Detailed Description
40.2 MOhms ±0.1% 2W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB2512BDE40M2 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)