HVCB0603JKL100K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Dale
Direct
Panasonic Industry
100 kOhms ±5% 0.06W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
Stackpole Electronics Inc. HVC Series High-Voltage Precision Chip Resistors | Datasheet Preview
HVCB0603JKL100K
DigiKey Part Number
HVCB0603JKL100K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB0603JKL100K
Description
RES 100K OHM 5% 0.06W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
HVCB0603JKL100K Models
Category
Features
High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)