HVA05FB350M
DigiKey Part Number
738-HVA05FB350M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVA05FB350M
Description
RES 350M OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
350 MOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial High Voltage Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HVA05FB350M Models
Category
Composition
Mfr
Features
High Voltage
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.236" L (2.50mm x 6.00mm)