HMC0402FT20M0
DigiKey Part Number
738-HMC0402FT20M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-HMC0402FT20M0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-HMC0402FT20M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMC0402FT20M0
Description
RES 20M OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 MOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HMC0402FT20M0 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)