HGCB1206BDC10M0
DigiKey Part Number
738-HGCB1206BDC10M0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HGCB1206BDC10M0
Description
RES, 1206, 10 MOHM, 0.1%, 50PPM,
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MOhms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HGCB1206BDC10M0 Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Bulk
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)