HDM12GA10K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
10 kOhms ±2% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Carbon Film
HDM12GA10K0
DigiKey Part Number
HDM12GA10K0-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDM12GA10K0
Description
RES 10K OHM 2% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HDM12GA10K0 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)