FRN2JT2R70
DigiKey Part Number
FRN2JT2R70-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRN2JT2R70
Description
RES 2.7 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FRN2JT2R70 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)